Capter 1 Continued


The following is the complete slate of the original commissioned officers of the Regiment as published in the Defence Forces Lists, 1908.

Rank
Name
Company
Location
Date of Appointment
Lieutenant P.H. Douglas
C
Regina March 5, 1908
Lieutenant F.W. Logan
D
Regina March 6, 1908
Lieutenant R.J. Cooke
E
Wolseley April 25, 1908
Lieutenant M.E. Crozier
E
Wolseley April 26, 1908
Lieutenant G. Ingram
G
Saskatoon June 4, 1908
Lieutenant M.G. MacVicar
G
Saskatoon June 10, 1908
Lieutenant J.A. Cross
C
Regina May 6, 1908
Lieutenant R.B. Davidson
D
Regina May 13, 1908

The first paymaster of the Regiment was Honorary Captain C.O. Hodgkins whose appointment dated from May 16, 1908.

Major Frank Ford

Of the Regina Officers, Major Frank Ford was the Deputy Attorney General of the Province of Saskatchewan at the time of his appointment. He was promoted to the rank of Lieutenant Colonel on October 7, 1908 and retained the command of the Regiment until. March 10, 1911. He had a long and. distinguished career as a Judge in the Courts of Alberta. He is now retired and living (1960) in Edmonton, Alberta.

Captain P.G. Tofft

He had formerly served in the Danish Army and had been a member of the Royal Northwest Mounted Police (now the R.C.M.P.). At the time of his appointment he was in his civilian occupation as the Chief Clerk in the License Branch of the Department of the Attorney General in Saskatchewan. He was promoted to the rank of Major, July 20, 1909. At the outbreak of the First World War, Major Tofft immediately enlisted in the Canadian Expeditionary Force. He was killed in action in France on October 14, 1915, while serving with the 31st Battalion (C.E.F.). He was actively interested in the Boy Scout movement in Regina.

Captain J.F.L. Embury

At the time of his appointment, he was a partner in the Law Firm of Embury, Watkins, Scott and Ring. He was promoted to the rank of Major, March 11, 1911, and became the Officer Commanding as Lieutenant Colonel of the 95th. Sask. Rifles, on April 1, 1912. He organized the 28th (Northwest) Battalion as part of the Second Contingent of the Canadian Overseas Expeditionary Force and served as the Officer Commanding of that Unit from the date of its formation until September 17, 1916. He was in command of the 10th Training Brigade from November 1, 1916 to March 11, 191.7 and. afterwards the 2nd Infantry Brigade from January 1, 1918 until March 16, 1918 with the rank of Brigadier General. He was wounded in action in 1916; three times mentioned in Dispatches and was made C.B. and C.M.G. He also held the 1914-15 Star, the British War Medal, the Victory Medal and the Victorian Decoration (The Officers' Auxiliary Forces Decoration). From October 1, 1920 until his death he was the Honorary Colonel of the 1st, Battalion, the Regina Rifle Regiment.

Captain and Adjutant W.G.V. Bishop

He was the Secretary of the Saskatchewan Construction Company Ltd., Regina at the time of his appointment. He had served in the Canadian Mounted Rifles in the South African War (1899-1902) and held the Queen's Medal with five clasps. Prior to his service in the 95th Regiment, he had been a member of the Dragoon Guards of Ottawa. He left the 95th Regiment to take command of the 26th Battery (R.C.A.) with the rank of Major on October 17, 1910. Major Bishop served in the First World War in France and Belgium.

Lieutenant Alex. Ross

Affectionately known as 'Turkey', he was a lawyer in the legal firm of Ross and Bigelow in Regina at the time of his entry into the 95th Regiment. He was appointed to the rank of Captain November 7, 1910, taking over the duties of Adjutant of the Regiment at that time. His promotion to the rank of Major was dated April 1, 1912. As the Senior Major of the 95th (Saskatchewan) Rifles be became the Second-in-Command of the 28th (Northwest) Battalion, C.E.F. He succeeded Lieutenant Colonel. Embury on September 19, 1916 and retained this appointment until October 1, 1918. He was promoted Brigadier General and commanded the 6th Canadian Infantry Brigade (the Iron Sixth) from October 2, 1918 until its demobilization in 1919. He was six times mentioned in Dispatches, made a C.M.G. awarded the D.S.O. and Bar, the 1914-15 Star, the British War Modal, the Victory Medal and the Victorian Decoration ( Auxiliary Forces Officer's Decoration). He was, for many years, an Executive Officer of the Great War Veterans Association and the Canadian Legion. He was appointed Honorary Colonel of the Yorkton Regiment, December 12, 1927. Brigadier General Ross was for many years a District Court Judge in Saskatchewan and is now retired (1960) and living in Yorkton.

Lieutenant G.G. Blackstock

He was a partner in the Real Estate Firm of Blackstock, Flood and Co., Regina, at the time of his appointment. He left the 95th (Saskatchewan) Rifles in 1912 but subsequently served in the Canadian Expeditionary Forces (1915-1919) attaining the rank of Major. He was awarded the D.S.O. for gallantry, was twice wounded. He also held the 1914-15 Star, the British War Medal and Victory Medal. He served as a Major in the 2nd Reserve Battalion of the Saskatoon Light Infantry until a short, time prior to the Second World War.

Lieutenant F.W. Logan

Lieutenant Logan was the owner of a Real Estate and Insurance business in Regina at the time of his appointment. He was promoted to the rank of Captain April 25, 1911 and to the rank of Major, May 29, 1915. Major Logan continued as a Militia Officer in the 2nd Reserve Battalion of the Regina Rifle Regiment until September 1, 1932.

Lieutenant James A. Cross

He was a member of the law firm of Haultain (Sir Frederick Haultain) and Cross (one door South of Simpkins in Regina) at the time of his appointment and was posted to 'C' Company. He was promoted to the rank of Captain April 1, 1911 and to that of Major on June 30, 1914. When the 28th Battalion was formed in October 1914, Major Cross was posted as Commander of No.2 Company and went overseas in that capacity. He served the 28th Battalion and temporarily in the 27th Bn. until May 27, 1917, when he was promoted to the rank of Lieutenant Colonel to command the 15th Canadian Reserve Battalion in England. He was awarded the D.S.O., The 1914-15 Star, the British War Medal and the Victory Modal. He later received the Victorian Decoration. When the South Saskatchewan Regiment was organized by General Order dated December 1, 1920, Lieutenant Colonel. Cross was made the Colonel Commandant. In 1925, when a further re-organization took place, he was given command of the 19th Infantry Brigade with headquarters in Regina.

On October 31, 1930, he was transferred to the Reserve of Officers and was appointed Honourary Aide-de-Camp to the Governor-General. He held this high honour until the time of his death. Col. Cross was for several years the Soldiers' Representative and the Attorney General in the Government of the Province of Saskatchewan.

Lieutenant R.B. Davidson

Lieutenant Davidson was a law student with the firm of Balfour, Martin, Casey and Brown at the time of his appointment May 13, 1908. He left the 95th (Saskatchewan) Rifles in 1912. Later, he served in the Canadian Expeditionary Force as a Captain. He was appointed to the First Battalion of the South Saskatchewan Regiment with the rank of Captain October 1, 1920 and was transferred to the Reserve of Officers prior to the re-organization of that Unit in 1925.

Honorary Captain Charles O. Hodgkins

The first paymaster was the Manager of the Traders Bank located in the Black Block on Hamilton Street in Regina. He continued in this appointment until early in 1913.

Chapters
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Histories
D.G. Scott-Calder's
The History of the 28th (Northwest) Battalion, C.E.F. (October 1914 - June 1919)
is © Copyright The Royal Regina Rifles Trust Fund. All Rights Reserved